دسته‌بندی نشده

تاریخچه مد و پوشاک

در طول سال بارها شاهد اجرا حراجی ها و فروشگاه های تخفیف محصول بوده ایم که به دلائل گوناگون مانند  تغییر فصل، انواع مد و یا  اندوخته شده در انبارها عمل به فروش کالا و محصولات خود با قیمت کمتر از بازار نموده اند.

بیشتر صنایع  از جمله صنعت مد پوشاک، تحت تأثیر  تغییر و تحولاتی شده اند. در صنعت مد پوشاک  به شکل فصلی و در برخی مواقع  به صورت هفتگی تغییر می کند. دانشمندان  به ما می گویند که انسان ها برای اولین بار لباس هایی را نزدیک به ۷۰۰۰۰ سال پیش به تن کردند که به فرض زیاد از چرم و خز ساخته شده بودند.

گمان می شود که شیوه بافندگی در حدود ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد توسعه یافته و تا قرن دوازدهم پس از میلاد ، لباس ها بسیار ساده بودند. مصری های باستان حواشی  بدن خود را با کتان، در حالی که رومیان باستان لباس هایی از پشم سفید که دارای ۹ متر  پارچه بود  را می‌پوشیدند.

طراحان مد سعی می‌کنند تا لباسی که طراحی می‌کنند، مطیع زیبایی و مطلوب  باشد، آن‌ها باید فکر کنند  که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه مناسبت و جایگاهی پوشیده می‌شود. آن‌ها برای انجام این مهم محدوده‌ای گسترده از مواد و ترکیبات آن و همچنین طیف بسیاری  از رنگ‌ها، الگوها و سبک‌ها را در اختیار دارند. هر چند که لباس‌های روز و رایج بیشترین میزان لباس‌های مصرفی را تشکیل می‌دهند و در محدودهٔ شیوه قراردادی متداول و عرف قرار دارند، لباس‌های رسمی و لباس‌های شب که برای مراسم مخصوص و مهمانی‌ها استفاده می‌شوند نیز محبوب هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.

قرن ۱۹ میلادی
در این زمان پیراهن‌های زنانه به دامن و پیراهن فنری و خشن رو آورد و حمایت  از سبک‌های دهه ۱۸۶۰به طرز قابل ملاحظه‌ای زیاد شد . لباس «روز» سینه بند با خط گردن بالا و آستین بلند و لباس «شب» سینه بند با خط گردن کم (دکلته) و آستین‌های خیلی کوتاه بود.

در طول این دوره، قد لباس‌های مد روز مختلف و گوناگون  تنها فاصله اندکی، بین قد مچ پای پیراهن و زمین بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *